16.2.2016 Holidaycat.cz

OČKOVÁNÍ KOČEK: Musím očkovat svou kočku?

Moje kočička je od kotěte jen a pouze doma. Nechodím s ní na procházky. Bydlíme v 8. patře panelového domu. Čas od času kočičce otevřu okno (pustím ji na balkón). Pravidelně ji odčervuji. Musím ji i očkovat?

Jednoduchá a jasná odpověď: Neexistuje

Popravdě neexistuje téměř žádná jistá odpověď na téma očkování koček. Důležité je si hned na začátku uvědomit, že o tom, zda kočka bude či nebude očkovaná rozhodujeme my sami, majitelé. Je tedy potřebné mít jakési povědomí o očkování a mít i kvalitního a vstřícného, komunikativního veterináře/veterinářku, který nám poradí a prokonzultuje s námi případná pro a proti.

PROTI ČEMU OČKUJEME? [9]

  • Panleukopenie

Panleukopenie je velmi závažné virové onemocnění postihující trávicí trakt (krvavé průjmy, zvracení), kostní dřeň (úbytek bílých i červených krvinek) a centrální nervový systém (potraty, postižení koťat).

  • Herpesviróza (Infekční rinotracheitida)

Toto virové onemocnění je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest.

  • Kaliciviróza (FCV)

Kaliciviróza je virové onemocnění koček způsobující tzv. kočičí rýmu, nebo kočičí chřipku. Choroboplodných zárodků, které u koček vyvolávají podobné potíže, je spoustu a nemoci, které způsobují, jsou bez výtěrů a kultivace jsou od sebe k nerozeznání. Nicméně kalicivirus, společně s herpesvirem, má na svědomí 80% všech kočičích rým. Kaliciviróza je silně nakažlivá nemoc, která se přenáší nejčastěji přímým kontaktem mezi kočkami. Nejčastěji se projevuje horečkou, kýcháním, výtokem z nozder a nechutenstvím.[11]

  • Vzteklina

Vzteklina je jedno z nejzávažnějších virových onemocnění postihující člověka a všechna teplokrevná zvířata. Výskyt na území ČR nyní není zaznamenán, ale vyskytuje se například na Slovensku nebo v Polsku. Proti vzteklině musí být vaše kočka očkována při jakémkoliv pohybu za hranice ČR. Vzteklina je smrtelné onemocnění. 

  • Virová leukemie (FeLV)

Komplex virové leukemie koček je způsoben Retroviry

  • Chlamydioza

Infekce je potenciálně přenosná na člověka.

  • Dermatofytoza

Jedná se o plísňové onemocnění kůže psů a koček přenosné na člověka.

  • Infekční peritonitida (FIP)

FIP je velmi závažné virové onemocnění koček postihující zejména nižší věkové kategorie.

 8470_cats

PROČ SE KOČKY OČKUJÍ?

Jednoduše řečeno, kočky se očkují proto, abychom jim zvýšili imunitu na ten který bacil, vir, … Již u této otázky bude plno Čechů spokojeno a řekne si, že očkovat proti vzteklině není třeba, neboť vzteklina v ČR není. Američané to mají horší, tam stačí jeden nemocný netopýr a vzteklinu má celá rodina (prosím, pochopte nadsázku). Pro spokojené Čechy mám jedno malé upozornění – na Slovensku a v Polsku se výskyt některých onemocnění (vztekliny) ještě plně nevyloučil.

Většina majitelů koček spoléhá v otázce očkování na rozhodnutí veterináře a doporučení chovatele. Neřeší, že by kočku očkovat nemuseli. Nestojí to ani tolik peněz a je to dobré pro zdraví kočky.

PROČ SE KOČKY NEOČKUJÍ?

Zde nejsou známy všechny důvody, ale určitě jedním z nich budou finance. Další jsou lidé, kteří jsou proti jakémukoliv zásahu do organismu kočky. Lidé, kteří přemýšlí, zda očkování kočce opravdu pomůže. Lidé, kteří mohou dospět do stádia, že svoji kočku v životě nenechají proti ničemu očkovat. Přeci je špatné zanášet jí do tělíčka cizí látky.

Samozřejmě většina těchto odpůrců očkování má kočky jen a pouze doma, maximálně u otevřeného okna nebo na balkoně. Ti, co kočky vodí ven, jezdí s nimi na chalupu – ti jsou dle mého názoru tak trochu hazardéři.


Spolehlivé hlídání koček u vás doma

 Více informací o hlídání koček u vás doma


A co lidé, kteří buď někde četli, nebo mají zkušenost s vedlejšími účinky očkování?

Nic není 100%. Každý chemický (a dokonce snad i nechemický) lék může mít i vedlejší projevy. U koček je jedním z velkých strašáků post-vakcinační sarkom. Dalšími vedlejšími účinky může být, stejně jako u dětí, ospalost či malátnost. Pokud se očkuje nemocné tělíčko (s oslabenou imunitou), je dost možné, že kočička onemocní. Proto ovšem očkujeme zdravá zvířata. Dále může být, opět stejně jako člověk, místo vpichu den či dva citlivé – kočička bude naříkat, když ji budete brát do náručí. Někdy se objeví malinkatá boulička, která se vstřebá. Na to všechno vás ale upozorní váš veterinář a v rozmezí jednoho až dvou dnů je to obvyklé. Myslím si, že správný veterinář či chovatel s vámi i po očkování rád probere případné projevy v chování kočky.

Co to je sarkom[10]?

Nádor. Může vzniknout nesprávným očkováním – třeba že se aplikuje vzteklina s ostatními očkováními. Jakmile se objeví – diagnostikuje je prognóza špatná. Objevuje se stále dokola. Zatím neexistuje léčba, která by dokázala kočku tohoto typu nádoru zbavit.

Tak mám nebo nemám očkovat kočku, která je doma?

Již víme, proti jakým nemocem očkujeme. Známe i malé, ale možné, následky očkování. Očkování mají sice nějakou dobu trvanlivosti, ale jeden rok je ta nejkratší. Dle našich dostupných informací se zatím nikdo nepokoušel zjistit, jak dlouho očkování zvíře chrání. Proto veterináři přistupují ke krokům, kdy očkují jednou za tři roky (u koťat je očkovací schéma jiné!) do 8 až 9 let věku kočky. Očkují pouze protilátky nejdůležitější a dodržují odstup mezi jednotlivými očkováními, aby předešli vedlejším projevům v podobě sarkomu.

Zkušení veterináři a chovatelé znají případy, kdy kočky i čistě doma žijící chytnou některou z výše uvedených nemocí. Já osobně jsem obrovský kočkomil a myslím, že kdybych venku našla opuštěné a mokré koťátko, jistě bych jej před převozem na veterinu vzala domů. A už jen to, že by bylo v možném vzdušném kontaktu s mými kočkami, je riziko, které nehodlám podstoupit.

Kočku očkovat nemusíte, v České republice tato povinnost zákonem daná není. Pokud jezdíte na výstavy, očkování by měla být pravidelná roční. Neočkovat ovšem také není rozumné. V tomto případě více než platí – informovanost a důvěra ve svého veterinárního lékaře.

Autor článku: Jana Malinovská (Kočkomilka)

 

 

 

ČTĚTE TAKÉ:
6 nejčstějších zdravotních komplikcí u koček
Vyživujete správně vaší kočku?
Jak pečovat o staré kočičky
19 nejčastějších chyb, kterých se dopuštějí majitelé koček

Zdroje informací:
[1] http://www.pesweb.cz/cz/123.ockovat-ano-ci-ne
[2]http://www.catster.com/lifestyle/cat-health-vaccines-annual-yearly-vaccination-for-cats-ask-a-vet
[3] http://www.catster.com/lifestyle/cat-vaccinations-vet-advice
[4] http://www.vet.cornell.edu/fhc/Health_Information/rabies.cfm
[5] http://www.vet.cornell.edu/fhc/health_information/vaccines.cfm
[6] http://www.catinfo.org/?link=vaccines
[7] http://catexpert.blogspot.cz/2010/12/why-we-vaccinate-even-indoor-cats.html
[8]http://www.petplace.com/article/cats/news-videos-fun/the-irreverent-vet/the-irreverent-vet-speaks-out-on-what-vaccines-does-your-cat-really-need
[9] http://www.veterinazbraslav.cz/ockovani-kocek
[10]http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/212562220600044/chat/3475-mvdr-martina-naceradska/[11]http://www.goisovka.cz/dalsi-nemoci/fcv-kalciviroza/

Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!

Comment (1)

  1. zdenka kubikova

    dobry den,mam dve kočky,oba jsou vykastrovane ,kocour bude met tri roky a kočka dva,jsou to britske kočky,obě dosud byli očkovane,jen ted sme přešli k inemu veterinařoví,a ten mně řekl že,té kočky ktere nechodi ven,neočkuje,duvod ten že mněl připady ,že kočky měli nador,ale že zaleži na mně,že klidně at se podivam na netu ,tak se vás ptam děkuji za váš názor kubikova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Not found