Máme blechy, co teď?
Majitel zablešené kočky udělá snad jen dvě věci – jde k veterináři (případně mu volá o radu) či do lékárny a nebo se zeptá přítele, kamaráda o radu. Přestože je moje máma dlouholetá chovatelka a mám i mnoho známých majitelů koček, vždy volím cestu konzultace s veterinářem. Proč?
Na trhu je nepřeberné množství přípravků proti blechám, medicína i věda postupují ve zkoumání stále kupředu a blechy získávají rezistenci vůči některým přípravkům … Ani radu přátel či mámy nehážu za hlavu! Někdy se dozvím o zajímavém babském receptu nebo se dozvím o novém přípravku, na který se veterináře zeptám.
Vývoj blechy od vajíčka
Blecha je hmyz živící se cizopasnictvím. Samička blechy se po páření musí živit krví, neboť nezná jiný způsob, jak svým vajíčkům dodat potřebné bílkoviny. Po páření naklade v několika snůškách svá vajíčka, kterých může být až pět set. V době kolem 10 dní se vylíhnou larvy, kterým cca 10 dní trvá, než se zakuklí. A následuje opět cca 10 dní, než se vylíhne dospělý jedinec. Podle druhu blechy žije dospělý jedinec buď na svém zdroji potravy nebo mimo ni. Jak se to projeví? Škrábáním, svěděním a zbytky v srsti …
Koloběh života blechy
Pojďme se tedy podívat, co aktuálně veterináři nabízí. Než se ale dostaneme ke dvěma babským radám a chemickým přípravkům, zapamatujme si:
TŘI ZÁKLADNÍ PRAVIDLA, KTERÁ SI ZAPAMATOVAT:
- NA KOČKY POUZE KOČIČÍ PŘÍPRAVKY! Přípravky pro psy jsou pro psy, kdo by to řekl, že?
- JE NUTNÉ VYČISTIT CELÝ BYT ČI DŮM – PELECHY, KLECE, DEKY, …
- KAŽDÁ KOČKA JE JINÁ!
Babské recepty za babku
Někdy nemusíme ani do lékárny a řešení najdeme i doma. Je ovšem důežité si uvědomit, že ne na každou kočku může tohle řešení zabírat. Také nejde přímo o přípravek pro kočku, proto vše nanášíme s tou největší opatrností a snad se i raději před prvním použitím poradíme s veterinářem!
- Francovka (Alpa) a hřebíček – dvojka k nezaplacení. Nejen na kočky jako odpuzovač blech a klíšťat. Hřebíček v rozumném množství (cca 160 ml francovky a 40 kusů hřebíčku) naložíme na jeden den či dva a potom špulkou do uší naneseme kočičce tak, aby si to nemohla slíznout! My lidé můžeme roztok přenést do rozprašovače a nastříkat se. Voní to dobře a odpuzuje to klíšťata i komáry.
- Jablečný ocet – někteří doporučují koupel zvířete v tomto slabším octu, jiní radí přidávat do misky s vodou … Ovšem přijde mi to stejně namáhavé jako obalit na 12 hodin všechen nábytek igelitem.
Chemie zatočí se vším!
Opět se vraťme ke zmíněnému. Kočka má své vlastní přípravky, nepoužívejte na ni přípravky určené pro psy! Pokud kočku máte něčím nastříkat, dávejte pozor na její oči! Kočičí obojek kočku neuškrtí (je speciálně upraven pro kočky), spíše jej při první vycházce bez vodítka ztratí. Většina chemických postřiků na domácnost je pro kočku jedovatá – tedy s Biolitem či Biokillem opatrně. Není bezpečné, aby se toho kočka nadýchala!
NECHTE SI POHLÍDAT SVOJÍ KOČKU U VÁS DOMA O VAŠÍ DOVOLENÉ
Zjistit více o hlídání koček
Zdají se vám výše zmíněná doporučení samozřejmá? Proč tedy stále veliké procento lidí nakupuje pro své kočky psí přípravky?
Pipety
- Frontline – známe jej všichni. Je ovšem otázkou, proč poslední dobou tento přípravek moc nepůsobí? Nebo působí, ale lidé jej neumí používat?Tento přípravek lze nalézt jako pipetu nebo sprej. Pipeta je buď obyčejná nebo Combo. U spreje je tak trochu ošidné, že se kočky nesmí olizovat a už vůbec ne navzájem. Ovšem olizování hrozí i u pipet za krk (kočka olizuje kočku). Kočka by měla být chráněna po dobu až 4 týdnů a to za cenu kolem 300 korun. Na internetu lze najít akční ceny, kdy je Combo za 130 korun a i se sprejem se dostanete pod 300 korun. Jenže si musíte počkat na doručení.
- Advocate – produkt, který vám může prodat pouze veterinář. Tedy i cenu zná on. Samozřejmě v různých diskuzích najdete různé ceny. Záleží na kraji, na veterináři, atd. Pokud budete trpěliví, najdete i stránky, kde se dá objednat za cenu kolem osmi set až tisíce korun. Opakování aplikace je obdobná jako u Frontlinu, tedy 3-4 týdny. Na tomto přípravku je pěkné, že zdůrazňuje i vhodnost pro koťata od 9 týdnů.
- Advantage – Zní podobně jako Advocate, cenově se pohybuje mezi Frontlinem a Advocatem. Kočku chrání opět 3 – 4 týdny. Není doporučen pro koťata mladší 8 týdnů. A jako u přípravku Advocate se musí hlídat váha cílové kočičky.
- Stronghold – opět volně neprodejný přípravek. Lze najít na internetu, ale vyzvednout si jej musíte u veterináře. Cenově se pohybuje kolem částky 1 000 – 1 500 Kč. Ovšem jak u kterého veterináře. Jako všechny vše zmíněné přípravky chrání kočku či kotě po dobu 3 – 4 týdnů a musíme dbát na váhu kočky.
- Fypryst – volně prodejný, cenově dostupný prostředek. Pamatuji si, jak na něj byla v časopise Naše kočky reklama a proto jej považuji stále za novinku, přestože to novinka není. Účinnost je cca 3 – 4 týdny, cena se umí pohybovat i kolem 50 – 60 korun za jednu pipetu!
- Fipron – taktéž volně dostupný antiparaz. přípravek. Může se údajně používat u koťat starších 2 měsíců a koček vážících více než 1 kg. Cena je příjemná, pohybujeme se pod stokorunovou hranicí. Účinnost obvyklá, tedy 3 – 4 týdny.
- Bob Martin – není zde moc známý, ale v Německu jej prodávají 2 kusy za cenu 5 euro. Údajně má fungovat až po dobu 5 týdnů u koťat starších 2 měsíců nebo vážících více než 1 kg. V Česku se pohybujeme pod hranicí 100 korun za kus.
- Controline a Flevox – dva různé přípravky, cenově pod 100 korun, ale z diskuzí je možno usoudit, že tento volně prodejný přípravek odpovídá kvalitou ceně. Opět nad 2 měsíce stáří, 1 kilo hmotnosti a výdrž až 4 týdny.
- Activyl – pipeta jako každá jiná, dalo by se říci. Není moc známa, pokud vám bude doporučena, nebylo by od věci pídit se po více informacích. Klasicky lze najít pro použití nad 2 měsíce (někteří píší 8 týdnů…) a jedno kilo živé váhy zvířete.
Tabletky
- Bravecto – u tohoto velice chutného žvýkacího přípravku pozor, zda opravdu máte verzi pro kočky, jak má být záměrem. Není pro kočky registrován. Nespornou výhodou je ovšem 3 měsíční působení, ale nevýhodou cena, když pomineme, že to není pro kočky.
- Comfortis – zázračná pilulka. Pokud ji dostanete do kočky bez následné hospitalizace vás či vašeho pomocníka. Není volně prodejná, ale všichni, kdo s ní přišli do styku, si jí pochvalují. Jde o ochucenou tabletu podávanou jednou měsíčně.
U dalších tablet bychom zacházeli spíše k odčervovacím typům.
Spreje
Spreje mají tu výhodu, že zabíjí téměř se 100% účinností okamžitě. Dají se použít jak na zvíře, tak na okolí – pelíšky, škrabadla … Nevýhodou je možnost olíznutí – ta je i u pipet, ale zde je mnohem větší. Také není úplně vhodné zasažení očí či nadměrné nadýchání se spreje.
Obojky:
U obojků je pak jeden bubák a jedna veliká a nepraktická nevýhoda. Bubákem je oběšení. Což je zvláštní, protože obojky pro kočky jsou speciálně upravené, aby se kočky neoběsily, to již psáno bylo. A taktéž bylo psáno o ztrátovosti. Je mnohem pravděpodobnější, že kočka obojek ztratí než že se na něm oběsí. Můj kocour ztratí obojek cca hodinu od vypuštění ven. Kočka si jej nechá nasadit, ale odmítá opustit obývací pokoj.
- Bolfo
- sprej – popisek praví, že to je sprej vhodný již do prvních týdnů života. Snad existuje jen málo lidí, co stříká na slepá koťata tuhle chemii … Jde o cenově dostupný, pohodlný přípravek
- obojek – hnědá barva, údajně přijatelný zápach, výdrž 3 – 4 měsíce.
- Obojek Foresto – světlý, vodě-odolný, bez zápachu s výdrží až 8 měsíců. Volně prodejný s cenou od 400 korun výše.
- Obojek Beaphar – údajně příjemně a přírodně vonící obojek … Mno, já jsem se koček nemohla ani dotknout, jak to zapáchalo. Výhodou tohoto ošklivě vypadajícího obojku je cena.
- sprej Biokill – prostředek určený pro všechno krom vás a vaší kočky! Účinný, zabíjí, ale není vhodné, aby jen výpary kočka dýchala. Ovšem zamezí šíření blech jako nic jiného …
Co si tedy vybrat?
U každého typu jsme udělali jakýsi všeobecný souhrn. Neuváděli jsme záměrně nástup účinku pipety a snažili jsme se tomu vyvarovat i u další produktů. Proč? Vysvětleme si to porovnáním k lidem a paralenu či ibalginu:
Na mne působí paralen, na kamarádku působí jen ibalgin a našeho známého působí paralen i ibalgin. U mne zabere paralen do 20 minut od zapití sklenicí vody. U kamarádky ibalgin účinkuje do 30 minut po požití. Náš známý to má ovšem složité, po požití léků se mu uleví až po hodině…
Než najdete správný přípravek pro vaši kočku i domácnost, může to trvat. Některé kočky budou odmítat tablety, jiné nosit obojky. Na některou sprej prostě nedostanete. A když ano, vyběhne vám ven do deště, šíleně drahou pipetu utře do koberce… Hledání dokonalého přípravku proti blechám a jiným parazitům je jako loterie. Někdy se trefíte hned napoprvé a někdy skončíte u homeopata, protože zrovna vaše kočka odmítá úplně všechno a na spreje jste alergičtí vy.
Základním pravidlem pro používání chemických prostředků na vaši kočku je tedy návštěva veterináře nebo zdravotního zařízení, kde vám neprodají obojek pro psa na kočku.
Autor článku: Jana Malinovská (Kočkomilka)
LIDÉ TAKÉ ČTOU:
6 nejčastějších komplikací u koček
Kdo chce mojí kočku? Jsem těhotná! Aneb, je toxoplazmoza nebezpečná?
Vyživujete správně vaší kočku?
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Lily nezastaví nic!
Zdrojové stránky: [1] http://www.nazdabori.cz/e-shop/e-shop-3-1-4.php [2] http://www.veterinarnipece.cz/veterina-antiparazitika/ [3] http://www.dogsandcats.cz/antiparazitika/c-1187/ [4] http://www.frontlinecz.com/3-produkty.html [5] http://www.e-animalshop.cz/cs/185-pripravky-proti-vnejsim-parazitum [6] http://www.fypryst.cz/cz/pripravky/kocky/ [7] http://cs.wikihow.com/Jak-se-zbavit-blech [8] http://www.moudrysenior.cz/tipy-a-navody/netradicni-vyuziti-francovky#.VuG31PnhC00 [9] http://www.zverokruh-shop.cz/kocka/antiparazitni-prostredky-pro-kocky [10] http://www.veterinastrakonice.cz/blechy-a-klistata-rok-souziti-s-peroralnimi-pripravky [11] http://www.veterinaprostejov.cz/spokojenost-uzivatelu-s-tabletami-bravecto/ [12] http://www.pytelgranuli.cz/kocky/antiparazitika-pro-kocky/ [13] http://www.foresto-obojek.cz/cs/foresto-pro-kocky/ [14] http://pethome.cz/cs/131-antiparazitika-pro-kocky [15] http://www.lekarna.cz/veterinarni-pripravky/ [16] http://www.dobra-miska.cz/antiparazitika [17] https://www.facebook.com/bydlimusvekocky/?fref=ts IMPULS Featured photo cat: http://images5.aplus.com/uc-up/4c587b66-e829-49bd-bf77-5eb9d32a6f86/XcE1QiC.crop_610x320_0,132.resize_1200x630.png Featured photo flea: http://www.bug1.org/images/flea.png
Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!
co když kočka oblízne látku z pipety z kožichu, je to pro ní nebezpecne?