Ne vždy je pro kočky zrovna catnip být stále vevnitř, protože je jejich instinkty stále navádějí k lovu, pronásledování a značkování vlastního teritoria. Pokud tedy nemají možnost dát tomuto nutkání volný průběh, mohou se začít nudit, být agresivní, trpět depresemi nebo dokonce onemocnět.
JE VAŠE KOČKA DOMA ŠŤASTNÁ?
Kočky, které žijí pouze v interiéru, vedou gaučový život s jídlem před nosem, nemusí lovit, ani se extra hýbat a k dispozici mají vždy měkké postele a teplé klíny. Také žijí déle, protože se nemusejí setkávat s nebezpečím v podobě projíždějících aut, s jinými predátory, cizími kočkami, počasím a mnohými nemocemi. Délka jejich života se pohybuje mezi 12 – 18 lety, zatímco venkovní kočky se dožívají v průměru asi 3 až 5 let.
Můžete ale váš interiér uzpůsobit tak, aby se v něm i vaši domácí „gaučáci“ s huňatými ocasy cítili jako opravdové šelmy a přitom tím nijak neutrpěl váš nábytek.
1. PŘINESTE ZAHRADU DOVNITŘ
Ať už žila vaše kočka vždy jen vevnitř, nebo byla někdy dříve i venkovní, snažte se jí přinést co nejvíce radostí, kterých by si normálně užívala ve volné přírodě bez omezení, jak tvrdí kočičí trenérka Alice Rhea ve své knize Good Cats, Bad Habits.
-
Tráva pro kočky
Vypěstujte, nebo kupte kočičí trávu či šantu kočičí a umístěte jí na okno, na které svítí sluníčko, nebo vytvořte malou džungli pro kočky: Zasadíte do různě velkých květináčů rostliny, které kočky rády okusují a vytvořte pro ně lákavý ostrov vegetace. Ujistěte se však, že nejsou rostliny pro kočky jedovaté.
-
Provokace, která kočky bere!
Pověste ven před dveře krmítka a závěsné lojové koule pro ptáky a veverky, aby se vaše kočka zabavila pohledem na své chlupaté kamarády.
-
Kouknu se ti na zoubek, chocholoušku
Nainstalujte několik poliček a bidýlek různě po zdi a kolem oken,v případě, že jsou špatně dostupná, aby k nim měla vaše kočka lepší přístup a mohla tak pohodně sledovat okolní dění. Dejte však pozor, pokud bydlíte ve vyšších patrech a bude okno otevřené. Mnoho koček nemá žádné zábrany a vyskočí vesele i z velké výšky! Smrtelný může být pro kočku pád už z třetího patra!
2. ZÁBAVNÉ KOUTKY, JEDNOTLIVÉ HRAČKY
Televize, počítače, hry – spousta z nás je šťastná, když se může zabavit doma. A kočky to nemají jinak. Naštěstí pro ně hračky bývají mnohem levnější, než pro nás a zabaví je úplně stejnou měrou.
-
Škrabací plochy
Díky škrabadlům si vaše kočka obrousí drápky, zbaví se starého lůžka a zároveň si ještě užije spoustu zábavy. Občas kočky dostanou zkrátka záchvat šílenství, začnou běhat po celém baráku, křižují nábytek nepostřehnutelnou rychlostí, aniž by do něčeho narazily a v zápětí úkosem zamíří na škrabadlo, kterému dají, co proto. Snad byste svému miláčkovi neodepřeli takové potěšení?
-
Catnip
Pokud nejsou vaše kočky až takoví fandové do zběsilého krosení každé překážky, můžete jim pomoci tím, že určené plochy pro hraní potřete či posypete šantou kočičí, nebo kozlíkem lékařským. To mnoho koček stimuluje ve škrábání určených míst.
-
Hračky jsou pro kočky živá kořist. Nebo mrtvá?
Máte občas pocit, že mají vaše kočky už hraček a všeho dost? Tak to jste na omylu! Je prokázané, že kočky berou hračky jako oběti, na kterých si trénují své schopnosti a pokud jednou hračku „dobijí“, už je pro ně „mrtvá“, jako kořist, takže o ní ztrácejí zájem. Proto je třeba kočičí mozek zaměstnat opět a dokola novými lákavými hračkami, i kdyby to měly být ty stejné, ale nerozcupované a neoznačkované. Může se jednat i o velmi levné hračky – malé myšky, zmuchlaný kus papíru, nebo cáry láky přivázané na kus provázku.
-
Kde jsi, ty zmetku
Mnoho koček se umí hodiny zabavit hledáním něčeho k snědku. Tak proč jim to neulehčit? Poschovávejte různě po bytě mlsky pro kočky a nechte na jejich inteligenci, aby si je našly.
-
„Dnes dávaj film Ptáci? Ty už jsem viděl!“
Spousta koček si také doslova „ujíždí“ na filmech pro kočky – na youtube vyhledáte hned několik, kde jsou především přiblížené záběry na ptactvo, nebo drobné hlodavce, jak se krmí, či pobíhají. Váš manžel si tedy některý večer bude muset odepřít večerní film v televizi a naladit kanál pro vašeho menšího miláčka.
3. BUĎTE SPOLU
Mnoho lidí dává svým micinkám různé dárečky, pamlsky a další hračky. Ale jednou z nejlepších darů, které můžete svému chlupatému miláčkovi darovat, je váš čas.
Nejen, že si tím mezi sebou upevníte pouto, ale vaše kočka si protáhne „šunčičky“, lépe se prokrví, uvolní a ještě si užije báječnou zábavu. Navíc je to přínosné i pro vás, protože hra s kočkou odbourává stres, uvolňuje do těla endorfiny a dodává navíc radost, že děláme něco dobrého pro své zvíře.
-
Kocourku, udělej mrtvolku!
Jeden z báječných a méně známých způsobů, jak zabavit kočku a zároveň jí dopřát velkou pozornost, je zkusit naučit jí nějaké povely. Ze začátku můžete začít s něčím jednoduchým, například povel k lehnutí, ke skoku, či k otočení kolem dokola. Postupně jí pak můžete naučit i něco vtipného, jako třeba „High five“, nebo lehnout na „bum“. Kočky jsou velmi inteligentní a stejně jako u psů jsou při správném postupu schopny udělat doslova divy.
Podívejte se třeba na kocoura Steva, který umí udělat mrtvolku na povel!
VÍCE VIDEÍ ZDE: YOUTUBE KANÁL „JAK JSME HLÍDALI KOČKY“
-
Tečky, míčky, vločky
Další báječnou zábavou pro kočky, která vyžaduje také značnou fyzickou námahu (ne však pro vás), je laserové ukazovátko, nebo hopíky či ping-pongové míčky. Kočičí chůvy v naší agentuře na hlídání koček používají univerzálně laserová ukazovátka pro kočky svých klientů a často se i někteří majitelé línějších koček divili, jak moc se ta jejich probrala a vyvinula nebývalý pohyb při snaze o ulovení laserové tečky. Podobně na tom jsou skákací míčky, ale nesmí být příliš velké, nebo hlučné.
Nejlepší zdroj zábavy? Kartonová škrabadla!
Toto škrabadlo a jiné zakoupíte na TOMTO ODKAZE
-
Udržíte kočku na uzdě?
Na tento způsob interakce bychom samozřejmě nesměli zapomenout. Pokud vaše kočka patří mezi živější a zvídavější jedince, zkuste ji naučit postupně na kšíry a poté na vodítko. Můžete s ní chodit zpočátku pouze po bytě, poté se odvážit i na chodbu a nakonec jí vzít i ven. Pokud překoná počáteční strach, může začít postupně vycházky i vyžadovat a čekat na vás u dveří, kdy že už jí to vezmete ven! Nezapomeňte však před tím kočku řádně naočkovat a pravidelně kontrolovat, zda nemá blechy nebo klíšťata.
-
Šantový bublifuk
Ve specializovaných zverimexech nebo na internetu můžete pořídit kočičí bublifuk s příchutí šanty kočičí. Vyfouknete bublinky do vzduchu a vaše kočka je bude bláznivě nahánět!
-
Jděte s kočkou na ryby
Nemyslíme tím, aby jste kočce oblékli zelený obleček, nasadili holínky a pořídili jí malí proutek. Stejně by se pravděpodobně snažila ulovit akorát tu strunku. Naplňte vědérko s vodou a vložte do něj různé plastové myšky, nebo jiné zajímavé hračky pro kočky, které se nepotápí a sledujte, zda se je bude snažit vaše kočka ulovit.
4. VE ZDRAVÉ KOČCE ZDRAVÁ ŠELMA!
Součástí šťastného života vaší kočky je neopomenutelně dobré zdraví. Proto je třeba mimo jiné udržovat čisté prostředí, ve kterém žije.
Je tady něco divného?
Kočičí přirozeností je skrývat nemoc či bolest, aby příliš nepřitahovala pozornost predátorů. Proto musíte mít oči na stopkách u své domácí čičiny a detekovat případné příznaky nemoci.
-
Jaké jsou příznaky nemoci u kočky:
Kýchání, těžké oddechování, odmítání pití nebo jídla, častější spaní, než obvykle, zvracení, kašlání nebo úbytek na váze. Pokud vaše kočka vykazuje některý z podobných příznaků, nebo u ní pozorujete jiné podezřelé chování, zkuste si načíst něco více o této problematice a poté jí pro jistotu vezměte k veterináři. Podrobnější info o nejčastějších nemocech u koček naleznete v našem článku:
6 nejčastějších zdravotních komplikací u koček
-
Jak se chodí na záchod?
Kočka chovaná doma potřebuje také svojí toaletu. Není velmi těžké jí to naučit, ovšem spousta majitelů koček nedodržuje základní principy, které kočka vyžaduje. Z toho poté může vzniknout například nevyžádané močení mimo vyhrazená místa, nebo značkování po bytě. Zde je několik rad, jak dopřát kočce komfortní přístup k toaletě:
- umístěte kočičí toaletu na klidné místo, dostatečně daleko od jejího krmení. Kočka je velmi čistotné zvíře, proto jí není příjemné stravovat se vedle místa, kam se chodí vyprazdňovat. Toaleta by měla být alespoň 2 metry daleko od její misky.
- kočky jsou velmi konzervativní. Někdy nevyžádané močení může způsobit například změna steliva a to klidně i po delší době, co jste ho vyměnili. Pokud toto chování pozorujete, přejděte opět na starý druh steliva.
- Pokud je v domácnosti více koček, mělo by tam být také více záchodů a to ideálně tolik, kolik máte koček.
- Udělá-li kočka potřebu někde v bytě mimo svojí toaletu, netrestejte jí – stejně to nepomůže. Narolujte si toaletní papír a přeneste její výtvor do kočičí toalety. Poté tam umístěte také kočku.
- Pokud nic z toho nezabírá a vaše kočka stále projevuje problémové chování v oblasti vylučování, není vyloučený zdravotní problém. Vezměte kočku k veterináři, zda netrpí zánětem močových cest, ledvinovými kameny, nebo jiným obdobným problémem. Nepodceňujte tuto situaci – problémy s ledvinami jsou u koček velmi běžné.
5. EROTIKA PRO DOMÁCÍ KOČKY NENÍ!
Pokud chcete domácí (nikoliv chovnou) kočku doma udržet šťastnou, je důležité jí nechat vykastrovat. To samé platí také pro kocoury. Zde jsou důvody proč:
Problémy u nekastrovaných koček
- Dospělá kočka má pravidelné říje, kdy očekává oplodnění od samce. Pokud k tomu nedojde, kočka bývá velice nervózní a frustrovaná – toto se stupňuje s každou další říjí.
- Pokud má volný přístup ven, toto pravidlo platí dvojnásob, neboť předejdete nechtěným koťatům, která by mohla skončit velmi špatně, protože je jich bohužel všude tolik, že je téměř nemožné pro každé nalézt milující domov. A pokud by se to podařilo, přijde o domov spoustu dalších, již žijících koček v útulkách.
- Nekastrování koček jim přináší pouze útrapy – buď náročné nenaplněné říje, nebo neustále rození koťat, což kočku velmi vyčerpává, zkracuje jí to život o mnoho let a přivádí spousty zdravotních komplikací.
- Nekastrovaná kočka trpí na těžké problémy s ledvinami až o 50% častěji, než kastrovaná kočka
Problémy u nekastrovaných kocourů
- Jelikož jsou kocouři velmi teritoriální zvířata, budou cítit silnou potřebu se toulat a „dvořit se“ jiným kočkám, což má poté opět za následek nechtěná a zubožená koťata
- Pokud nemají přístup ven, budou velmi hluční, nervózní a možná i agresivní
- Je velmi pravděpodobné, že bude doma kocour značkovat nábytek a močit mimo místa na to určené
- Díky tomuto silnému volání přírody rovněž není vyloučené, že vám jednoho dne uteče a už se nevrátí
Kastrace je skutečně nejšetrnější formou prevence proti mnohým zdravotním a psychickým problémům a snadná cesta, jak udržet kočku šťastnou. Kastrací zároveň automaticky podporujete boj proti množení koček, jejich vyhazování do ulic/ do lesů, či proti jejich topení.
Rádi se dozvídáte nové věci o kočkách? Nebo potřebujete poradit?
Přidejte se do naší facebookové skupiny:
PŘIDAT SE DO SKUPINY NA FACEBOOKU
ZÁVĚREM..
V drtivé většině případů je pouze ve vašich silách, zda vaše kočka odžije kvalitní a dlouhý život. Nestojí to mnoho úsilí, ale vyplácí se to báječně: přinese vám to šťastnou, zabezpečenou a vděčnou kočičku 🙂
Objednejte hlídání koček k vám domů: JSME 100% SPOLEHLIVÍ!
PRAHA / BRNO /PLZEŇ / KLADNO / KRALUPY N. VL.
PROHLÉDNOUT CENÍK
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
8 druhů lidí, kteří mají kočku
Proč rozhodně nenechávat kočku doma samotnou
JAK JSME HLÍDALI KOČKY: Kakáč a Šanty – pohodáři roku!
DRUHY KOČKY DOMÁCÍ, aneb jak ovlivňuje barva srsti povahu koček?
13 důvodů, proč jsou Vánoce lepší s kočkou
Source: http://pets.webmd.com/features/keeping-indoor-cat-happy
Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!
A kocourej může i ublížit když nebude vykastrovaný????
Nekastrovaní kocouři značkují, smrdí to.. chtějí se toulat, rvát se, proto je vysoké riziko přenosu chorob a to i neléčitelných.. a také vyrábějí další koťata. Nekastrovaní kocouři bývají i agresivní ano.