Rozhlížíte se po svém bytě a přemýšlíte, co ještě schází k dokonalosti? Máme pro vás jednoduchou odpověď. Je to kočka – chlupatý parťák, který nebude mít ostych vlézt si k vám na klín kdykoliv, kdy je to nej(ne)vhodnější. Tak už je rozhodnuto. Na řadu přichází ale složitější problematika. Co vše kočka potřebuje? A jakou si pořídím?
1) PŮVOD KOČKY
Pokud už jste se rozhodli, že si kočku pořídíte, v prvé řadě promyslete, zda byste chtěli konkrétní plemeno kočky. Je důležité posoudit nejen vzhled daného plemene, ale i jeho charakteristiku. S některými se můžete seznámit v našich videoreportážích z chovatelských stanic. Pokud naopak hledáte jakoukoliv kočičí slečnu či kocourka, obraťte se na útulek nebo kočičí depozitum, které vám ochotně nabídnou zvíře podle vašeho výběru a seznámí vás s jeho zdravotním stavem.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Průkaz původu kočky není pouze „vstupenka“ na výstavy, ale i určitý doklad o tom, že u předků vašeho zvířete bylo kontrolováno, zda se nevyskytlo v chovu dědičné onemocnění, které by se mohlo časem projevit.
2) KRMENÍ PRO KOTĚ
Čím mám kotě krmit? Je důležité si zapamatovat, že kočka je šelma a tudíž výhradní masožravec. Taveným sýrem, nebo šunkou jí sice potěšíte, ale její trávicí soustava by si stoprocentně poradila lépe se syrovým masem. V dnešní době je na trhu spousta různých granulí a konzerv pro kočky, ale když se člověk zaměří na jejich složení, zjistí, že mnohé jsou plné obilí a maso nikde. To by pro vás jako budoucího chovatele mělo být znamením, proč to určitě nekupovat. Cena často nebývá o tolik příznivější než u krmiv masových, po kterých se vašemu mazlíčkovi bude dařit mnohem lépe. Iv případě pamlsků nutné se koukat na složení vámi vybraných pamlsků a sáhnout po takových, které obsahují velký podíl masa (čím vyšší, tím lepší).
Kapsičky pro koťata Granule pro koťata
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Kočku lze krmit také pouze syrovým masem a kostmi. Kosti se nesmí vařit, jelikož by došlo k ztvrdnutí a tříštivosti kostí a v trávicím traktu vašeho mazlíčka by v uvařené formě dovedly udělat paseku a potrhat vnitřní orgány.
3) VODA – JAK SE KOČKA HYDRATUJE?
Vedle správného krmení nesmí chybět ani čerstvá voda. Obzvlášť ta, kterou jste si zrovna napustili do sklenice a chtěli jste vypít. Kočky jsou čistotná zvířata, která zpravidla nestrčí čumáček do špinavé vody, proto většina z nich ocení, když mističku s vodou NEBUDE mít přímo vedle misky s krmením. Co kdyby jí upadla granulka do vody? V drtivé většině si kočky berou vodu z vlhké stravy a nejsou zvyklé příliš pít přímo z misky. To může vést k dehydrataci, proto stojí za úvahu také pořízení kočičí fontánky. Vzhledem k tomu, že ve fontánce neustále protéká voda, motivuje to kočku k častějšímu pití. Mívají také větší nádobu na vodu, než obyčejné misky, tudíž není třeba každý den vodu dolévat.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Kočka musí vypít denně 105 – 135ml vody na každých 2,5kg své váhy. Takže pokud váží vaše kočka okolo 5kg, měla by do sebe dostat minimálně 210ml vody za den.
4) CO JE POTŘEBA VĚDĚT O KOČIČÍ TOALETĚ
Další nezbytnou věcí v kočičí domácnosti je i kočičí toaleta. Ta by měla opět být ideálně umístěna v klidné tiché části vašeho bytu a co nejdál od krmení. Stelivo si můžete vybrat hrudkující, dřevité (peletkové) nebo silikátové. Každý druh má své jedinečné vlastnosti, takže můžete zvolit podle preferencí vašeho mazlíčka. Silikátové stelivo je často vhodné ke splachování do WC, takže se netvoří tolik odpadu. Nepráší se, takže je i vhodné pro alergiky. Dřevité stelivo je také splachovací a má přírodní vůni, avšak je také dost prašné. Kvalitní hrudkující stelivo sice není možné splachovat do WC, ale vytváří hrudky, které lze jednoduše vybrat lopatkou a čas od času kočičí toaletu doplnit novým stelivem.
Nejčastější druhy podestýlek:
VŠECHNY DRUHY STELIV PRO KOČKY
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Kočky mají rády pořádek. A to i ve své toaletě. Proto častý problém s vykonáváním potřeby mimo určené místo, lze vyřešit koupí druhé toalety (ač to může znít nesmyslně), častějším čištění toalety nebo úplnou změnou steliva.
5) BROUŠENÍ DRÁPKŮ, ANEB I DOMA JE VAŠE KOČKA STÁLE ŠELMOU
Vaše malá domácí šelma potřebuje také místo, kde by si mohla brousit drápky. Pokud nechcete, aby se tím místem stala vaše nová krásná sedačka, pořiďte svému mazlíčkovi škrabadlo. Existují stromová škrabadla, která slouží i jako perfektní prolézačka pro kočky, nebo kartonová škrabadla, která nezabírají tolik místa a mimo broušení drápků se v nich může kočka i prospat. U koček jsou navíc ohromně oblíbená.
KARTONOVÁ A STROMOVÁ ŠKRABADLA PRO KOČKY
VĚDĚLI JSTE, ŽE?
Kočky lze rozdělit na tzv. kočky „křovinové“ a „stromové“? Rozdíl mezi nimi je ten, že křovinové kočky si rády škrábou drápky v horizontální poloze a rády se ukrývají do kukaní, zatímco kočky stromové preferují vertikální plochy a skákání do výšek. Proto hned nezatracujte všechna škrabadla, jen protože váš mazlíček to své pouze obchází obloukem, ale zkuste pořídit jiné.
Nebo potřebujete poradit?
Přidejte se do naší facebookové skupiny:
6) LOVENÍ JAKO NEPOSTRADATELNÁ SOUČÁST ŽIVOTA
Váš mazlíček nepotřebuje pouze prvotřídní granule, čerstvou vodu a toaletu. Má také své přirozené instinkty lovit (nejen vaše palce na noze ve tři hodiny ráno). Pořiďte jí hračku a vyhraďte si každý den čas na společné hraní. Váš vztah to bezpochyby prohloubí. Navíc nezapomeňte, že hra není pro kočku pouze kratochvílí, ale skutečně si tak zlepšuje své mysli a trénuje mozek. Tak jako my, lidé, chodíme například do práce, nebo studujeme, abychom mentálně nezakrněli, tak si kočky hrají.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Na kočky působí několik bylinek jako afrodiziaka – a to kozlík lékařský, šanta kočičí a aktinidie stříbrná. Tyto bylinky jsou často všité do některých kočičích hraček, a proto je tak naši kočičí mazlíčci mordují, olizují, přehazuj í mezi packami, no zkrátka je milují.
7) SPÁNEK AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ
V průběhu dne kočky potřebují spát, aby nabraly síly (a také možná z nudy). Některé se rády zachumlávají do deky. Některé hledají vyvýšená, a tedy bezpečná místa, kde by mohly složit hlavu. Jiné se zase spokojí s vaší postelí. Koupě kočičího pelíšku a umístění na klidném místě rozhodně nebude chybou.
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Kočky dovedou prospat 15 – 20 hodin během 24-hodinového intervalu. Není tedy radno podceňovat jejich pelíšek. Stráví v něm většinu dne.Velké množství produktů na trhu může být někdy chaotické a člověk si pak neví rady, co by vlastně měl svému mazlíčkovi pořídit. Není tedy rozhodně na škodu koupit startovací balíček, kde za výhodnou cenu najdete základní startovací potřeby pro vaše nové kotě.
A co vy? Už máte kotě vybrané a vše připravené? Podělte se s námi o zkušenost do komentářů!
Autorka:
Anna Císařová, HolidayCat.cz
LIDÉ TAKÉ ČTOU:
6 nejčastějších zdravotních komplikací u koček
DRUHY KOČKY DOMÁCÍ, aneb jak ovlivňuje barva srsti povahu koček?
4 etapy života koček a jejich chování v závislosti na věku
11 koček, které mají lidské dvojníky
Proč kočky nastavují pupek?
Zdroje: https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/feeding-your-cat https://www.preventivevet.com/cats/how-much-water-cats-need-tips-for-preventing-dehydration https://consciouscat.net/2015/07/30/how-to-pick-the-right-scratching-post-for-your-ca https://bmcvetres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12917-017-0987-6) https://www.petmd.com/cat/behavior/evr_ct_why_do_cats_sleep_so_much https://eshop.holidaycat.cz/vyhodna-baleni/startovaci-balicek-pro-kotata-premium/
Podpořte naší stránku označením "To se mi líbí" a sledujte nás online!